FINDIK YETİŞTİRİCİLERİNE DUYURU

 
Fındık bahçelerimizde zarar yapan Fındık Kurdu zararlısına karşı mücadele zamanı yaklaşmaktadır.
Çiftçilerimiz bahçelerini sık sık kontrol ederek FINDIKLARIN % 50 Sİ MERCİMEK BÜYÜKLÜĞÜNE GELDİĞİNDE İLAÇLI MÜCADELEYE BAŞLAMALIDIR.   
İlaçlı mücadeleye bu sene Sahil kolda 5 Mayıs 2018, Orta kolda 9 Mayıs 2018, Yüksek kolda 13 Mayıs 2018 tarihinde başlamalı ve bu mücadele en geç 10 gün içerisinde bitirilmelidir.
İlaçlamada dekara (40-50 ocağa) verilen doz motorlu sırt atomizörüyle 14-17 litre, motorlu pülverizatörlerle 30 litre su ile karıştırılarak atılmalıdır. İlaçlamanın fındık ocaklarının altından yukarıya doğru yapılmasına dikkat edilmelidir.
Yapılan ilaçlama ile Yaprak Bitleri de kontrol altına alınmaktadır.
          İlaçlama başlamadan önce arıcılar arılarını ilaçlama sahaları dışına çıkarmaları gerekmektedir.
          İnsan ve hayvan sağlığı bakımından ilaçlama bitiminden 21 gün sonrasına kadar ilaçlama yapılan bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir.
Mücadelede tavsiye edilmeyen Bitki Koruma Ürünü kullanılmaması, yaprak gübreleri hariç herhangi bir kimyasal maddenin Bitki Koruma Ürünüyle karıştırılmadan önce etiket bilgilerindeki karışılabilirlik durumu değerlendirilerek ona göre uygulama yapılmadır.
Kullanılacak Bitki Koruma Ürünleri İl Müdürlüğümüz tarafından yetkilendirilmiş olan Bitki Koruma Ürünleri Satış Bayisinden alınarak Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi sahibi kişiler tarafından uygulanmalıdır.
Üreticilerimiz daha geniş bilgi almak için İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze müracaat edebilirler.
 
 
Çanakçı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü