FINDIK YETİŞTİRİCİLERİNE DUYURU

                                     
Fındık bahçelerimizde zarar yapan Fındık Kurdu zararlısına karşı mücadele zamanı yaklaşmaktadır.
Çiftçilerimiz 06 Mayıs 2017 tarihinden itibaren bahçelerini sık sık kontrol ederek FINDIKLARIN % 50 Sİ MERCİMEK BÜYÜKLÜĞÜNE GELDİĞİNDE İLAÇLI MÜCADELEYE BAŞLAMALIDIR.   
İlaçlı mücadeleye bu sene Sahil kolda 11 Mayıs 2017, Orta kolda 14 Mayıs 2017, Yüksek kolda 17 Mayıs 2017 tarihinde başlamalı ve bu mücadele en geç 10 gün içerisinde bitirilmelidir.
İlaçlamada dekara (40-50 ocağa) verilen doz atomizörle 14-17 litre, pülverizatörle  30 litre su ile karıştırılarak atılmalıdır. İlaçlamanın fındık ocaklarının altından yukarıya doğru yapılmasına dikkat edilmelidir.
Yapılan ilaçlama ile Yaprak Bitleri de kontrol altına alınmaktadır.
          İlaçlama başlamadan önce arıcılarına arılarını ilaçlama sahaları dışına çıkarmaları gerekmektedir.
          İnsan ve hayvan sağlığı bakımından ilaçlama bitiminden 21 gün sonrasına kadar ilaçlama yapılan bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir.
Mücadelede tavsiye edilmeyen ilaçların kullanılmaması; yaprak gübreleri hariç herhangi bir kimyasal maddenin ilaçla kesinlikle karıştırılmaması ve ilaçlamanın bir seferde yapılması gerekmektedir.
Kullanılacak Bitki Koruma Ürünleri Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olan Bitki Koruma Ürünleri Satış Bayisinden alınarak Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi sahibi kişiler tarafından uygulanmalıdır.
Üreticilerimiz daha geniş bilgi almak için İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze müracaat edebilirler.
 
T.C. Çanakçı Kaymakamlığı
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü